piątek, 13 listopada 2015

Na tropie grodzisk i zamków - Walik i Żmigród

Na Waliku strzał bez liku, gród nie widział takich gości
- to łuczników z Rozembarku rajd niepodległości!
Hej! Ha! Miodu nalej! Hej! Ha! Rogi wznieśmy!
Hej, posłuchajmy razem wczesnych opowieści...
Mamy od jakiegoś czasu taki zwyczaj, że począwszy od "Pieśni wojów Bolesława" aż po wydarzenia dnia codziennego zamieniamy na pewną dobrze znaną melodię. Mamy też od roku zwyczaj, że w Dzień Niepodległości wybieramy się w pobliskie, ale niekoniecznie dobrze znane miejsca dawnych grodów i zamków. W tym roku odwiedziliśmy pozostałości grodziska Walik koło Brzezowej. Na szczęście jest trochę źródeł, gdzie możemy poczytać o jego historii, tymczasem więc postanowiliśmy...
...sprawdzić jak to byłoby przeprowadzić łuczniczy atak na Walik i jak się za pomocą łuków i strzał z niego bronić. Zapraszamy do małej galerii zdjęć z wyprawy:

Z najwyższego wału strzały wypuszczone wcale z nie najmocniejszych łuków leciały nawet do 200 metrów, niepokojąc nieco pasące się na sąsiednim pastwisku krowy. W drugą stronę odległość była o kilkadziesiąt metrów bliższa, zatem wnioski nasuwają się same :)

I tak, mimo wiatru, rozwialiśmy na własny użytek parę tajemnic Walika, a resztę proponujemy doczytać na przykład tutaj:
- w wynikach badań archeologicznych prowadzonych na wzgórzu Walik przeprowadzonych przez J. Ginalskiego i A. Muzyczuk, dostępnych TUTAJ;
- w blogowych relacjach z wypraw na Walik uzupełnionych o źródła i ciekawostki, dostępnych TUTAJ i TUTAJ. Polecamy!

A na deser mamy jeszcze kilka zdjęć z pozostałości grodziska w Starym Żmigrodzie - dużo mniejszego, dużo bardziej ukrytego i dużo mniej znanego :)Hello Guys! Today we have for you two galleries from our Independence Day trip to the remains of medieval gords and castles in our neighbourhood. The first one is Walik near Brzezowa, and the second one is Stary Żmigród. Both are dated VIII - X century, the first one was bigger and settled, the second one had rather only military function. Unfortunately I didn't find any references about them in English, but I hope that at least you like the pics :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz