piątek, 29 kwietnia 2016

W Grodzie Bydgosta. Polecamy wystawy :)

W zeszłym tygodniu pozwoliliśmy sobie na małe wakacje, a jednym z punktów na mapie naszej wyprawy na północ Polski była Bydgoszcz. Oczywiście nie obeszło się bez pozowania z "bydgoską łuczniczką" i to w niejednej wersji, co możecie zobaczyć na naszym facebookowym profilu :) Dziś natomiast oprócz spaceru do pomników tego chyba najważniejszego symbolu miasta, zapraszamy do bydgoskiego Muzeum Okręgowego. W budynku "Zbiory Archeologiczne" na Wyspie Młyńskiej znaleźliśmy dwie wystawy godne polecenia.


Na parterze, tuż za drzwiami wejściowymi, które zmuszają nas dosłownie do pochylenia czoła przed historią, możecie obejrzeć wystawę "W Grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic". Zagłębicie się w czasy między VII a XIV wiekiem, posłuchacie historii grodu i miasta, zobaczycie przedmioty codziennego użytku, narzędzia, ozdoby, fragmenty wałów, a wszystko w nieco mrocznej, ale bardzo efektownej aranżacji. Oto kilka zdjęć na zachętę, wybaczcie jakość, robionych telefonem :)



Natomiast po wyjściu na piętro cofniemy się jeszcze bardziej w czasie. Tam czeka na nas wystawa "Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów".  Tu z kolei przenosimy się w najdawniejsze czasy - od początków osadnictwa (12 - 10 tys. lat p.n.e) i przez kolejne epoki kamienia, brązu i żelaza docieramy do czasu wędrówek ludów na tym terytorium. Znów nieco w mroku przechodzimy obok gablot pełnych narzędzi, ozdób, broni, słuchamy odgłosów dawnego życia, z jednej strony zaglądamy do prehistorycznych namiotów, z drugiej czujnikami obracamy ceramiczne misy lub dzięki multimediom bawimy się w archeologów. Jest ciemno, ale na swój sposób imponująco i klimatycznie. I znów kilka zdjęć:





Jeśli będziecie w Bydgoszczy, koniecznie zajrzyjcie. A jeśli chcecie wiedzieć więcej, odwiedźcie stronę Muzeum, gdzie znajdziecie opisy tych wystaw: tutaj i tutaj:)

My polecamy! A z Bydgoszczy tylko krok do Biskupina, a tam również ciekawa wystawa, ale o tym już w następnym poście :)


Hi Guys! A week ago we spent few days in Bydgoszcz, so we visited archeological exibition in District Museum in this city. We can honestly recomend you two exibitions about the past of Bydgoszcz region. The first is called "In the Town of Bydgost, Mysteries od lives of the citizens od medieval Bydgoszcz and its surroundings", and the second one is "In the borderland between Wielkopolska and Pomerania. Bydgoszcz and its environs since the dawn of time". You'll find short descriptions here, and we can just add that they're really worth seeing. Probably the pics don't show them very well, but I we made them by the phone, so forgive us bad quality :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz