środa, 16 marca 2016

Paweł, czyli rzecz o kolczugach

Dziś nie piszemy my. Dziś oddajemy głos Pawłowi, bo jeśli chodzi o kolczugi, to on tu jest ekspertem. Przedstawiamy zatem Pawła i najnowszy efekt jego pracy:)
Na początek trochę teorii: historia kolczugi sięga początkiem V w. p.n.e. Pierwszy tego typu pancerz w Europie stosowany był przez Celtów. Ze względu na swoją funkcjonalność zyskał dużą popularność w całej Europie. Również na terenie Imperium Rzymskiego była rozpowszechniona i stosowana przez legionistów. Stąd też wywodzi się najpopularniejszy w średniowieczu typ kolczugi, tzw. rzymski. Jest to forma tuniki kolczej z rękawami.

W średniowiecznej Europie ulegała różnym modyfikacjom tj. wydłużenie rękawów, oraz samej tuniki, dodanie kapturów i nogawic kolczych, ale ogólnie przetrwała w niemal niezmienionej formie aż do wieku XVIII. Była więc w użytku przez ok. 2300 lat, co spowodowane było jej odpornością na cięcia, a przy tym nie krępowała ruchów i była stosunkowo lekka (5-8kg). Waga ta rozkładała się na ramiona, a po spięciu się pasem - również na biodra. Ciężar kolczugi zależy w głównej mierze od wielkości ogniw. Im mniejsze, tym większa waga. Na szczególną uwagę zasługuje kolczuga z Gjermundbu (Norwegia Xw.), która wykonana była z ogniw o średnicy wewnętrznej 4-5.

Natomiast prezentowana tutaj kolczuga to wzorowana na rzymskiej lorica hamata kolczuga nitowano-sztancowana, o splocie 4 w 1, czyli najczęściej stosowanym splocie w Europie. Zapraszam - Paweł Dubiel :)
 


Hi Guys!
Let us introduce you Paweł Dubiel, our friend and great chainmail maker.  You can see the eftects of his work in the pictures that show his riveted chailmaille made of riveted rings and solid rings. Paweł could tell you a lot about the history of this kind of armour, which was first used by Celts in the 5th century b.C. and than used till 18th century. If you want know more, just give us a sign :) And the next news from Paweł soon on the blog :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz