środa, 30 sierpnia 2017

Z Biecza do średniowiecza - za nami pełna emocji rodzinna gra miejska!

26 sierpnia br. ponad czterdziestka młodych ochotników wyruszyła wraz z nami w niezwykłą podróż w czasie, by przekonać się, jak mógł wyglądać dzień w średniowiecznym Bieczu. Dołączyli do nich rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Biecza i turyści, a wszystko to w ramach projektu “Jak w średniowieczu mogło być w Bieczu” realizowanego dzięki wsparciu programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie.

















Na uczestników gry miejskiej zorganizowanej przez Łuczników Rozembark czekało pięć stanowisk obrazujących życie we wczesnośredniowiecznym grodzie, a przy każdym z nich krótkie warsztaty oraz zadania do wykonania. Wśród nich m.in. upieczenie własnego podpłomyka, utkanie krajki, zadęcie w róg i oczywiście strzał z łuku. Była okazja zobaczyć jakimi narzędziami pracował średniowieczny snycerz i kolczużnik, rozetrzeć w moździerzu bukiet przypraw, których używali nasi przodkowie, ozdobić stemplami kawałek tkaniny i za pomocą kościanej igły zrobić kawałek średniowiecznej skarpety. Dzięki rozmaitości zadań, wielości artefaktów, malowniczym przestrzeniom bieckiego Rynku oraz zabudowań tutejszego Muzeum i barwnym opowieściom prowadzących warsztaty, każdy znalazł dla siebie ciekawy i inspirujący fragment tej żywej lekcji historii. Na dzieciaki, które zebrały pieczątki na wszystkich stanowiskach gry czekały pamiątkowe dyplomy i medale wykonane na wzór pionków ze średniowiecznej gry hnefatafl, oraz upominki przekazane przez Gminę Biecz. 
“Było super - z pasją i w pięknym otoczeniu” - podsumowała jedna z uczestniczących w grze rodzin.
No więc chyba trzeba myśleć o ciągu dalszym...? :)
 
Partnerami projektu są Gmina Biecz i Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Patronat medialny nad projektem objęli: Telewizja Gorlice TV, Trendy Radio, Radio Lem.fm oraz portale Nasz Biecz i Teraz Gorlice.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich,
Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.
















  

Dziękujemy za wspólną zabawę! PS. Postaramy się jeszcze powiększyć fotogalerię :)

środa, 16 sierpnia 2017

"Jak w średniowieczu mogło być w Bieczu" - zapisy do gry!



A oto kolejne informacje projektowe:
Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, 26 sierpnia zapraszamy Was na historyczną grę miejską w Bieczu. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj, a jak już je przeczytacie i zdecydujecie, że chcecie wziąć udział w naszym projekcie, poniżej znajdziecie link do formularza zgłoszeniowego.

Wcześniej jednak prosimy o zapoznanie się z regulaminem gry, który jest dostępny TUTAJ.

No to jak? Widzimy się? Zapiszcie się TUTAJ!

Gdybyście mieli jakiekolwiek problemy ze skorzystaniem z formularza, prosimy o kontakt telefoniczny (501 350 978 - Dorota).

Do zobaczenia!

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.



Mamy dotację z FIO "Małopolska Lokalnie"! Będzie historyczna gra miejska w Bieczu!

No i mamy dla Was dobrą wiadomość! Dostaliśmy dofinansowanie w tegorocznej edycji programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie!" Tym razem zapraszamy Was na historyczną grę miejską "Jak w średniowieczu mogło być w Bieczu"! Oczywiście będą też warsztaty łucznicze :) 




Pracujemy nad projektem już jakiś czas, ale chcieliśmy podzielić się z Wami wiadomościami, gdy już wszystko (no prawie wszystko;) będzie dopięte na ostatni guzik :) Zatem miło nam poinformować, że partnerami projektu będą Gmina Biecz oraz Muzeum Ziemi Bieckiej, a patronat medialny nad projektem objęli: Telewizja Gorlice.tv, Trendy Radio, Radio Lem.fm oraz portale Nasz Biecz i Teraz Gorlice.

A teraz trochę szczegółów:
W ramach naszego projektu "Jak w średniowieczu mogło być w Bieczu" 26 sierpnia zapraszamy Was na historyczną grę miejską pod tym samym tytułem. Gra będzie adresowana głównie do dzieci i młodzieży, ale jesteśmy przekonani, że jej otwarta formuła okaże się atrakcyjna zarówno dla towarzyszących im rodziców i opiekunów, jak też dla mieszkańców i turystów w każdym wieku. Uczestnicy gry będą mieli okazję spróbować różnych aktywności związanych z życiem we wczesnośredniowiecznym grodzie: poznają tajniki ówczesnej kuchni a także szycia i ozdabiania tkanin, sprawdzą jak powstają drewniane wyroby, przymierzą uzbrojenie i oczywiście postrzelają z łuków. Gra nie będzie nastawiona na rywalizację, wszyscy zarejestrowani uczestnicy dostaną pamiątkowe dyplomy i upominki. Ze względów logistycznych i organizacyjnych możemy zapewnić udział 35 osobom - formularz zgłoszeniowy i regulamin gry znajdziecie w następnym wpisie. Startujemy w sobotę, 26 sierpnia o 14:00 na Placu Kromera w Bieczu (zakończenie przewidujemy około 19:00). Zapraszamy!

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

Hi Guys! We're happy to inform you that our group received a financial support of FIO Małopolska Lokalnie programme, and August, 26th we invite you to take part in a historic game in Biecz. If you're interested in, just write on our e-mail: rozembark264@gmail.com and we'll send you all details in English :)

środa, 9 sierpnia 2017

Zapraszamy na Kromer Biecz Festival

Cześć! Cicho na blogu ostatnio, ale to dlatego, że w realu naprawdę sporo się dzieje. Już wkrótce nowe wieści od Łuczników Rozembark, a tymczasem mamy dla Was zaproszenie na Kromer Biecz Festival. Oto, co dla miłośników muzyki dawnej i zbieraczy niebanalnych wzruszeń przygotowali organizatorzy:

Koncerty w cennych zabytkach, czołówka światowych i polskich wykonawców, niezwykła atmosfera „polskiego Carcassone”. Urokliwy Biecz o średniowiecznych korzeniach oraz nowy dyrektor artystyczny wydarzenia Arkadiusz Bialic zapraszają na 3. edycję Kromer Biecz Festival (10-13 sierpnia 2017 roku).


Mimo swej krótkiej historii Kromer Biecz Festival zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń regionu. Pomysł prezentowania muzyki dawnej w epokowych wnętrzach, w kontekście historycznym miasta, a przede wszystkim w odwołaniu do dokonań patrona festiwalu - wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza, historyka, autora traktatów muzycznych Marcina Kromera - spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Idee te kontynuowane będą podczas tegorocznej edycji.

Festiwal uświetni aż dwoma występami renomowany zespół Micrologus, który zasłynął swymi interpretacjami wokalno-instrumentalnej muzyki średniowiecza i renesansu. Pierwszego dnia grupa wykona laudy pochodzące z XIII-wiecznego rękopisu toskańskiej Kortony „Laudario di Cortona”. Dzień później w programie opatrzonym tytułem „Devote passioni” usłyszymy muzykę religijną XIV i XV wieku z L’Aquili – repertuar, który Micrologus jako pierwszy wykonał współcześnie. Podczas festiwalu podziwiać także będziemy wybitnego czeskiego lutnistę i teorbistę Jana Čižmářa, który w swym solowym recitalu zaprezentuje muzykę z tabulatur XV i XVI wieku. W świat niezwykłych „Sonat misteryjnych” (zwanych także „różańcowymi”) Heinricha Ignaza Franza von Bibera wprowadzi nas Robert Bachara - jeden z najbardziej obiecujących, a jednocześnie wiernych historycznym praktykom wykonawczym interpretatorów dawnego repertuaru skrzypcowego. Śpiewy z odkrywanych na nowo polskich zbiorów sióstr Klarysek (m.in. chorałowe śpiewy średniowieczne z archiwum klasztoru ss. Klarysek w Krakowie, ss. Benedyktynek w Staniątkach oraz archiwum
Zamku Królewskiego na Wawelu) przedstawi zespół Flores Rosarum. Światowe arcydzieło nie bez polskiego wątku, bo napisane dla wybitnie uzdolnionego pochodzącego z Gdańska klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga „Wariacje Goldbergowskie” Johanna Sebastiana Bacha wykona pochodzący z Rzymu klawesynista Andrea Buccarella. Z baroku do renesansu, w programie zawierającym muzykę kameralną z dworu „Króla Słońce” Ludwika XIV, zabierze nas z kolei włoski wirtuoz violi da gamba Paolo Pandolfo, któremu towarzyszyć będzie znakomita polska oboistka Magdalena Karolak i wspomniany już włoski klawesynista Andrea Bucarella. Festiwal, jak klamrą, zamkną laudy – polskie i włoskie z XVI wieku – tak finał uświetni grający na instrumentach historycznych i zdobywający coraz większe uznanie polski zespół  Corde Armoniche wraz z solistami: Moniką Wieczorkowską (sopran), Joanną Rot (alt) i Tomaszem Krzysicą (tenor).
Festiwalowi patronuje najsłynniejszy z bieczan, wybitna postać polskiego renesansu: historyk, teolog, królewski sekretarz – a także autor pionierskich traktatów muzycznych – biskup Marcin Kromer. W Bieczu odebrał podstawowe wykształcenie i sprawował probostwo. Ma tu pomnik, plac swego imienia, ulicę i muzeum.

Przestrzenią dla muzyki podczas Kromer Biecz Festival staną się takie perły architektury sakralnej, jak późnogotycka kolegiata Bożego Ciała, kościół oo. Franciszkanów, jeden z pierwszych na ziemiach polskich klasztorów reformackich oraz Muzeum „Dom z Basztą” –  kamienica z 1523 roku, w której mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka; dziś można tam obejrzeć choćby wystawę instrumentów muzycznych „Z przeszłości muzycznej Biecza i regionu”.

Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania z artystami (w festiwalową sobotę i niedzielę 12 i 13 sierpnia o godzinie 12.00 na Placu Kromera), organizatorzy zapraszają również do miasteczka festiwalowego, gdzie na odwiedzających Biecz czekać będą liczne atrakcje.

Organizatorem Kromer Biecz Festival jest Bieckie Biuro Festiwalowe, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Darmowe zaproszenia do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej w Bieczu oraz na stronie www.kromerbieczfestival.pl

Więcej szczegółów na: www.kromerbieczfestival.pl
a także profilach:
www.facebook.com/KromerBieczFestival
https://twitter.com/KromerBieczFest
https://www.instagram.com/kromerbieczfestival

(Tekst nadesłany przez Biuro Prasowe Kromer Biecz Festival)

Hi Guys!
We'll have some great news from us soon, and meanwhile we've got for you invitation to Biecz, where an exceptional festival takes place this weekend. As the organisers write, "Despite its short history, the Kromer Biecz Festival has become one of the most important events of the Małopolska region in southern Poland. The idea of presenting early music in period interiors set within the historical context of the town of Biecz – and above all of recalling the achievements of Marcin Kromer, who was a distinguished Polish diplomat, writer and historian as well as being one of the leaders of the Polish Counter-Reformation – has met with an enthusiastic response from audiences and music critics alike. This year’s third edition of the Festival will be held in the same spirit. ALL LOVERS OF EARLY MUSIC ARE CORDIALLY INVITED!" Programme and details you'll find here: http://kromerbieczfestival.pl/en/