środa, 30 sierpnia 2017

Z Biecza do średniowiecza - za nami pełna emocji rodzinna gra miejska!

26 sierpnia br. ponad czterdziestka młodych ochotników wyruszyła wraz z nami w niezwykłą podróż w czasie, by przekonać się, jak mógł wyglądać dzień w średniowiecznym Bieczu. Dołączyli do nich rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Biecza i turyści, a wszystko to w ramach projektu “Jak w średniowieczu mogło być w Bieczu” realizowanego dzięki wsparciu programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie.

Na uczestników gry miejskiej zorganizowanej przez Łuczników Rozembark czekało pięć stanowisk obrazujących życie we wczesnośredniowiecznym grodzie, a przy każdym z nich krótkie warsztaty oraz zadania do wykonania. Wśród nich m.in. upieczenie własnego podpłomyka, utkanie krajki, zadęcie w róg i oczywiście strzał z łuku. Była okazja zobaczyć jakimi narzędziami pracował średniowieczny snycerz i kolczużnik, rozetrzeć w moździerzu bukiet przypraw, których używali nasi przodkowie, ozdobić stemplami kawałek tkaniny i za pomocą kościanej igły zrobić kawałek średniowiecznej skarpety. Dzięki rozmaitości zadań, wielości artefaktów, malowniczym przestrzeniom bieckiego Rynku oraz zabudowań tutejszego Muzeum i barwnym opowieściom prowadzących warsztaty, każdy znalazł dla siebie ciekawy i inspirujący fragment tej żywej lekcji historii. Na dzieciaki, które zebrały pieczątki na wszystkich stanowiskach gry czekały pamiątkowe dyplomy i medale wykonane na wzór pionków ze średniowiecznej gry hnefatafl, oraz upominki przekazane przez Gminę Biecz. 
“Było super - z pasją i w pięknym otoczeniu” - podsumowała jedna z uczestniczących w grze rodzin.
No więc chyba trzeba myśleć o ciągu dalszym...? :)
 
Partnerami projektu są Gmina Biecz i Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Patronat medialny nad projektem objęli: Telewizja Gorlice TV, Trendy Radio, Radio Lem.fm oraz portale Nasz Biecz i Teraz Gorlice.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich,
Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.
  

Dziękujemy za wspólną zabawę! PS. Postaramy się jeszcze powiększyć fotogalerię :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz