wtorek, 27 grudnia 2016

Reko-prezenty nie tylko świąteczne

I po Świętach. Jedni z nas je obchodzili, innych one niezbyt obchodziły, jeszcze inni dopiero na nie czekają. Ze Świętami bywa różnie, ale jeśli chodzi o prezenty (nie tylko świąteczne), to chyba lubimy je wszyscy. Oto propozycje reko-prezentów, które w te święta ucieszyły nas, więc może i dla Was będą inspiracją nie tylko na świąteczne okazje :) Oddaję głos Magdzie, ich autorce:Siemieniuszki
Wszelkiego rodzaju motanki, laleczki z gałganków, szmacianki są szeroko rozpowszechnione w kulturze materialnej ludzi od zamierzchłych czasów. Teraz powraca moda na robienie, szycie, motanie, wiązanie lalek. Te prawdziwe lalki mają funkcje niemalże magiczne, zapewniają właścicielowi, szczęście, dobrobyt i co tam sobie ktoś zamarzy. Wykonywane są w odpowiednim czasie z intencją, proces ich tworzenia obwarowany jest różnymi rytuałami, nie wolno używać ostrych narzędzi, wykonywane są tylko z naturalnych materiałów itd. Nie mają także twarzy aby dbały o szczęście gospodarza a nie swoje.
Ja położyłam nacisk na samą radość tworzenia, i możliwość obdarowania kogoś własnoręcznie wykonanym upominkiem, dlatego moje laleczki maja uśmiechy i oczy, przy ich tworzeniu używałam tez nożyczek, a materiały nie wszystkie są w całości naturalne. Ciało laleczki wykonane jest z bawełny, wypełniona jest siemieniem lnianym, stąd nazwa siemieniuszka, a sukienki, zapaski, fartuszki i chustki to resztki materiałów, których mam pod dostatkiem :)

Reko-zakładka
Zakładka do książki z wyhaftowanym motywem historycznym. Zakładka wykonana jest z dwóch kawałków lnu, na jednym wyhaftowałam łańcuszkiem motyw z miecza znalezionego w Hedemarken (Norwegia X w.). Haft od spodu podszyty jest takim samym lnem, całość łączy ścieg drabinkowy.
I jak Wam się podobają?

Hi Guys!
This time we've got for you some suggestion how to make DIY presents for hictorical reconstructors. These are rag dolls filled with linseed and linen broidered bookmarks with medieval theme. Made by Magda, not only for Christmas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz