czwartek, 20 listopada 2014

Gniezno - zachwyt 3D

W zeszłym tygodniu udało nam się połączyć służbowe z prywatnym i odwiedzić kilka miejsc z zaległej wakacyjnej listy. W ten sposób trafiliśmy m.in. do Gniezna, gdzie w tamtejszym muzeum zachwyciła nas wystawa "Początki państwa polskiego". Powodów do zachwytu jest wiele, ale jako że wystawa jest 3D, skupmy się na trzech:

Zatem po pierwsze - sposób narracji:

Wystawę oglądamy w trzech salach: PAŃSTWO - ŹRÓDŁA - KULTURA.  W każdy z tych tematów wprowadza nas kilkuminutowy film 3D. Oprócz tego, że obrazy na ekranie idealnie korelują z tym, co za chwilę obejrzymy w gablotach, kapitalnym rozwiązaniem jest oddanie narracji średniowiecznym kronikarzom i głosom zapisanym w dawnych pieśniach i dokumentach. Zamiast współczesnego komentarza słyszymy Ibrahima ibn Jakuba, Thietmara czy Gala Anonima.

Po drugie - treść, czyli to, co widzimy:

Sala I - m.in. rekonstrukcja wału z XI-wiecznego Gniezna i elementy uzbrojenia wojów


Sala II - zabytki życia codziennego z czasów pierwszych Piastów


Sala III - zabytki początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich


Post scriptum - biżuteria, czyli coś czemu nie potrafię się oprzeć :)

I wreszcie po trzecie, równie ważne jak powyższe - muzyka:

Wystawie towarzyszy muzyka z płyty zespołu "Ensemble Peregrina" kierowanego przez Anieszkę Budzińską-Bennet. "Sacer Nidus" to utwory pochodzące z XI - XV wieku znalezione na dzisiejszych terenach Polski, związane z bohaterami Zjazdu Gnieźnieńskiego - św. Wojciechem, Otttonem II i Bolesławem Chrobrym. Jak sami możecie się przekonać, muzyka niezwykła:
Jedynym mankamentem wystawy jest to, że gabloty w każdej sali wygaszają się po niespełna 10 minutach, zatem czasu na obejrzenie zabytków nie ma zbyt wiele. Dlatego polecamy odwiedzenie wystawy poza sezonem - nie było najmniejszego problemu, by powtórnie zapalić światła :)


Początki Państwa Polskiego - Wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Aaaaa - jest jeszcze co najmniej jeden powód, by odwiedzić to muzeum jak najszybciej, ale o tym w następnym poście :)

Last week we visited really great exhibition in Gniezno, which presents the origins of Polish state using 3D technology. We visit 3 rooms, called the state, the origins and the culture, where we watch short 3D videos and then we follow monuments connected with the first kings of Poland and their knights, the daily life in early-medieval Poland and the beginnings of Christianity in our country. What's more, we are accompanied by very beautiful music of the epoque, by Ensemble Peregrina. And what's important, you can visit this exhibition in English, too.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz