czwartek, 27 listopada 2014

Szczecin w Gnieźnie - zachwytu ciąg dalszy

Tak jak obiecałam, podaję jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - i to warto zrobić to szybko. Do 1 lutego 2015 możecie tam zobaczyć wystawę "Zaginione - Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich"

Jest to wystawa, która łączy historię najdawniejszą z tą całkiem bliską: zaprezentowane na niej zostały eksponaty  archeologiczne zbierane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie od połowy XIX wieku do lat 40. XX wieku, które w czasie II wojny światowej trafiły na teren Niemiec. Po latach poszukiwań i negocjacji w 2009 roku wróciły do Polski, wymienione na zabytki niemieckie, które znalazły się po wojnie w naszym kraju. Tę "podwójną" historię artefaktów z terenów Pomorza możemy teraz obejrzeć zaprezentowaną w prosty, a zarazem kapitalnie twórczy sposób. Polecamy!Obecnie o wystawie możecie poczytać więcej na stronie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - TUTAJ, natomiast oficjalną stronę wystawy znajdziecie TUTAJ.

As I promised, I'd like to give you one more reason to visit Museum in Gniezno - you can see there an exhibition called "Lost - Saved. The Pomeranian Antiquities Collection of Szczecin"

This exhibition tells acually double story of these monuments. These artefacts become from the collection of National Museum in Szczecin gathered from the half of XIX century to the 40. of the XX, and then lost during the world war II. Finally, they were found in Germany and after many years of negotiations they exchanged for the German munuments found in Poland and came back to our country in 2009. Now you can watch it in Gniezno, but you must hurry up, as the exhibition is open only until 1th February 2015. 

You can find more information HERE, and the official website of the exhibition in HERE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz