piątek, 16 listopada 2018

Północ - południe, czyli wieści z jesiennych tras

Jesień rozpieszcza nas pogodą, więc gdy tylko nadarza się okazja na choćby przelotną turystykę "historyczną", korzystamy :) Oto migawki z naszych ostatnich tripów - jeśli akurat jesteście na którejś z tras, polecamy:

  • Grodzisko w Sopocie

Czyli najstarszy zabytek tego miasta, pozostałość po grodzie istniejącym tu w VIII-X w, obecnie funkcjonujący jako skansen - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zobaczymy zrekonstruowane w miejscu znaleziska chaty, bramę i fragmenty palisady. Całość nieduża, ale - zgodnie z tym, co czytamy na stronie muzeum - "urokliwa", położona wśród szumu bukowego lasu, strumyków i w końcu pobliskiego morza. Poniżej pawilon wystawienniczy, z ekspozycją "Najstarsze dzieje Sopotu", z opisem pradziejów tego obszaru, zabytkami i szczyptą multimediów, w bardzo ładnej stylistyce. Brakło mi trochę jakichś choćby drobnych papierowych opracowań czy przewodników w sklepiku, do doczytania na przykład w pociągu na drugi, czyli nasz, koniec Polski, ale od czego internety :) Poniżej kilka zdjęć na zachętę, a oficjalne namiary TUTAJ:


  • Rezerwat archeologiczny w Kaliszu

Czyli jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią państwa polskiego, rekonstrukcja grodu, który powstał tu w latach 60. IX wieku i według niektórych badaczy był tym miejscem, z którego Piastowie rozpoczęli podbój Wielkopolski. Największy rozkwit grodu przypada na czasy Mieszka III Starego, a jego kres wyznacza podbój przez Henryka Brodatego, który zdobył gród i przeniósł Kalisz na prawą stronę Prosny. W kaliskim grodzie zobaczymy m.in. fundamenty i część przyziemia romańskiej kolegiaty, kamienny kurhan, rekonstrukcję bramy wjazdowej, wieży obronnej i wałów skrzyniowych, i oczywiście kilka chat, przy których zachwyciły nas poletka i ogródki - co prawda pod koniec października nie bardzo już widać trójpolówkę w praktyce, ale kwiatki i zioła trzymały się jeszcze dzielnie. Że nie wspomnę o kurach, owcach wrzosówkach i świniodzikach w zagrodach :) Namiary TUTAJ, a tu kilka fotek:  •  Grodzisko w Przeczycy
Na tę wyprawę niestety osobiście się nie załapałam, ale spora część naszej ekipy, tym razem pod szyldem Drużyny Wojów Bolesława, tradycyjnie w dzień niepodległości wyruszyła na wypad w stronę okolicznych grodzisk. Przeczyca leży około 30 km od naszego domu, w gminie Brzostek. Badania archeologiczne prowadzone na tamtejszym wzgórzu, zwanym Zamczyskiem, potwierdziły istnienie tam grodziska z IX - X wieku (podaję za Wikipedią). Charakteryzuje je potrójna linia wałów, które w profesjonalnych ujęciach znajdziecie w dokumentacji GIS w archeologii - TUTAJ, a poniżej mała galeria z obiektywu Agi Głowackiej-Wolniczak:
 A Wy gdzie ostatnio na trasach? Co polecacie?

Hi Guys! As this autumn is really beautiful, we make use of every oportunity to visit some interesting and historic places. Here you have some pics from the gord in Sopot, the oldest monument of this city with a gord and an exhibition promoting history and monuments od early middle ages in Pomerania; from the open-air museum in Kalisz, which is one of the oldest and the most important places for the history of Poland and first polish Piast dynasty; and finally from Przeczyca, which is a gord quite close from us, and that was the goal of our traditional trip on idependence day.
And what about your autumn trips?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz